Hemen Başvur..
Kişisel Bilgileriniz

Blog Sayfası

Adana Vajinismus Tedavi Merkezi

Kadinlarda Iliskiye Girememe (VAJINISMUS)

Merhaba ben uzman cinsel terapist Esra Ulubey, Adana ilinde cinsel sorunlar ile ilgili çalismalar yapmaktayim. Türkiye'de yasayan evli çiftlerin %10'unda vajinismus sorunu yasanmaktadir. Vajinismus kadinin istemsiz kasilmalar sonucunda iliskiye girememe durumuna yol açan cinsel sorun olarak tarif edilebilir. Yasadiginiz vajinismus sorununun nedenleri arasinda basta korku ve kaygi olmak üzere birden çok sebep bulunabilir. Bu sebepleri asagidaki yazimizda tek tek açiklayacagiz. Fakat unutmayin vajinismus tedavisi % 100 olumlu sonuç vermektedir.

Vajinismus tedavisi sürecinde verilen egzersizleri dogru olarak yerine getirdiginizde bu hastalik sizin kâbusunuz olmaktan çikacaktir. Vajinismus tedavisi sürecinde cinsel terapist ile yaptiginiz görüsmeler sonucunda mutlak suretle ilerleme kat edeceksiniz. Asagida yazimizi mutlaka okuyunuz. Adana ve Adana çevresinde yasiyorsaniz cinsel sorunlar ve çözümleri için bizimle iletisime geçebilirsiniz. (Cinsel Terapist Esra ULUBEY) kimdir? Ögrenmek için tiklayiniz.

VAJINISMUS(Kadinlarda Iliskiye Girememe) NEDIR?

Vajinismusu genel olarak tanimladigimiz zaman fiziksel bir engel olmamasina ragmen kadinin korku, kaygi ve endiselerinden dolayi cinsel iliskiye izin vermemesi, verememesi olarak tanimliyoruz. Korku ve kaygi ile kadin erkegi  ve erkegin penisini vajen bölgesine yanastirmazken, bazilari ise yalnizca vajen girisinde bu hisleri yasarlar.

Ilisikiye girememe(vajinismus) sebepleri içinde en basinda vajina girisindeki kas grubunun istem disi kasilmalar sonucu cinsel birlesmenin olmamasi durumu vardir. Kasilmalar istem disi olarak gelisir. Kasilmalar bilinçli ise bu vajinusmus sorunu degil baska bir cinsel problemdir.

Vajinismus tedavisi çözüm asamalari;

  • Birinci grupta hafif immatür kisilik özellikleri gösteren ve 3 seansta vajinismus tedavisi olanlar
  • Ikinci grupta orta düzeyde nevrotik olan ve 3-6 seanslik sürede vajinismus tedavisi olanlar
  • Üçüncü grupta ciddi nevrotik özellikler gösteren ve 6 seanstan uzun sürede vajinismus tedavisi olanlar
  • Dördüncü grupta ise ciddi kisilik bozuklugu gösteren ve 10 seanstan uzun tedavi süresine ragmen tedavi olamayan veya vajinismus tedavisinden vazgeçen olgular yer almaktadir.

 

Vajinismusun olus nedenleri kisilere göre farklilik gösterir.

Benim vajinam çok küçük olabilir veya çok dar bu yüzden iliskiye giremiyorum diye bir kavram genelde yoktur, çünkü vajina esnektir ve dogumda bir çocugun basini çikaracak kadar genisleyebilir (ki bu yaklasik 10 kat genislemedir).

Cinselligin konusulmasini ayip, günah sayarak cinsellik ile ilgili yanlis ve eksik bilgiye sahip olan bir kadina vajinismus tedavisi uygulanan cinsel terapi sürecinde ilk olarak evli çifte cinsellikle ilgili dogru egitimin verilmesi gerekir

Korku ile kadinin vücudunda ve vajen bölgesinde kasilmalar ve kilitlenmeler olusur. Bu kasilmalar kadinin kontrolü disinda olusur. Vajinanin girisindeki kaslarin kasilmasinin yaninda tüm vücutta bir kasilma, endise, korku ve panik hali olur ve kadin bacaklarini sikica kapatir.

Vajinismus sorunu olan kadinlarin büyük çogunlugu doktora muayene olamaz, tipki iliskide oldugu gibi panik ve korkuya kapilir, bacaklarini kapatir ve aglama krizine girerler. Bir kismi rahatça muayene olabildikleri halde iliskiye izin veremezler.

Çocukluk ve ergenlik döneminde bilinçaltimiza yerlestirilen kizlik zari çok önemli ve mutlaka korunmasi gerekir, iliski ayip ve günahtir gibi komutlar kadinin vajinismus olmasinin nedenleri içinde açiklayabiliriz. 

VAJINISMUS TEDAVISINDE YANLIS ÇÖZÜM YOLLARI

Vajinusmuslu kadinlarin bazilari ise kizlik zarlarinin çok kalin olduguna ve bu yüzden iliskiye giremediklerine inanirlar ve de eslerini de inandirirlar. Sorunun kizlik zarinin ortadan kalkmasiyla çözülecegine inanan çift bir kadin dogum uzmanina giderek ve anestezi ile bayiltilarak kizlik zarlarini ameliyatla açtirirlar, ama bu da çözüm getirmez ve bunun da ise yaramadigini gören çift iyice umutsuzluga,  karamsarliga kapilip iliskilerini yipratmaya ve birbirlerini suçlamaya baslarlar.

Vajinismusun ilaçlarla veya genel anestezi (bayilma) altinda iliskiye girmekle  çözülecegine inanilir, uyutularak kaslarda gevseme saglanabilir ve hatta yanlis bir metod olarak vajinusmuslu kadinlarin genel anestezi ile uyutulup partnerleri ile cinsel iliskiye girmeleri saglanir ama bu sorunu çözecegine daha da büyütebilir. Kadin uyanik oldugunda cinsel iliskiden yine korkacaktir ve kocasi ise daha evvel anestezi altinda iliski kurdugu esine karsi zorlayici bir tutum izleyebilir. Bu da korkuyu arttirir. Ayrica anestezi altinda iliskiye girilen kadin kendi kontrolü disinda bu tip bir iliski yasamaktan psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir.

Bu yaklasimin nedenlerin bir tanesi vajinismusun   cinsel yaklasim, vajinaya giris  sirasinda vajenin etrafindaki kaslarin kasilmasi ve bundan dolayi cinsel iliskiye girilememesi düsüncesidir. Bu tamamamen yanlistir.

Vajinismuslu kadinlara sakinlestirici ilaç, antidepresan ilaç vermekle bu sorun çözülmez, aksine bu tip ilaçlarin bazilarinin cinsel istegi azaltici etkisi vardir, böylece sorun çözülmedigi gibi baska bir sorun olan cinsel isteksizlikte sikintiya eklenmis olur.

Kas gevseticiler veya alkol alip sarhos olup cinsel iliskiye girme çabalari da hep hüzün ile sonuçlanir.

Çok kolay tedavi edilebilen bir sorun olan vajinusmus bu tip yanlis bilgi ve denemelerle büyür, büyür.

Kadinda sikinti, gerginlik  baslar, kendisinde eksiklik oldugu duygusu ile suçluluk duymaya baslar, ümitsizlik ve karamsarliga düser.
 
Kadinlarin çogunlugu bu durum karsisinda gösterdigi tepkinin fazlaligini ve de gereksizligini bilir, korkuya karsi verdigi tepkinin  asiriligini mantiken bilmesi ve de bunun gereksizligini kabul etmesi de bunu çözmeye yetmez ve bir iç karmasa yasar,ben esimi seviyorum, onu istiyorum,kanunen benim esim,ailem onu kabul ediyor, ben kabul ediyorum,peki neden bunu yapamiyorum gibi iç karmasalar ve bunalimlar yasayabilir.

VAJINUSMU KADINLARDA SAVUNMA MEKANIZMASI

Bazi kadinlarda cinsel isteklerinin olmadigi seklinde düsünürler, ben iliskiye arzu duymuyorum, duysam yapacagim ama içimden gelmiyor diye yakinirlar, bu da tamamiyla bir savunma sistemidir, insan caninin yanacagindan korktugu veya zarar görecegine inandigi veya inandirildigi seyi isteyebilir mi?

Bazen çözüm olarak  vurdum duymazlik yasar ve beni seven beni böyle de sever illa cinsel iliski mi yasamak gerekir gibi bir takim savunma mekanizmalari gelistirerek kendisini rahatlatmaya çalisir, ama sorun hep vardir ve her gün büyür, bir gün eslerin her ikisi de bunu tasiyamayacak hale gelir ve iliski biter.

VAJINISMUSLU KADINLARA ESLERIN YAKLASIMI

Erkekler baslangiçta çok ilimli yaklasirlar iliskiye giremeyen eslerine, bazen de anlayamama ve öfke ve kirilganlik hisleri arasinda kalirlar. Ve bedensel hiç bir sorunu olmamasina ragmen bazen erkekte sertlesme sorunu da baslayabilir. Erkek sonuçta tahammülsüzlesebilir, esini zorlayabilir veya aldatabilir.

Bazende hanimlarimiz tedavi olmayi istedikleri halde eslerinin sorunu önemsemediklerini, tedaviye bas vurmayi ertelediklerini veya olay çözüme yaklastigi sirada eslerinden destek göremediklerini fark eder buna çok sasirirlar. Cinsel iliski ile ilgili kaygi ve korkular yalnizca kadinlarda olmaz bazi erkeklerde de bu olabilir. Kadinlar için bunu anlamak veya hissetmek çok zordur çünkü onlar kendi problemlerine ve de çözümlerine odaklanmislardir. Evet, bazen bunu anlamak veya hissetmek zordur ama söyle düsünün baska insanlarda, hatta bazen sizde bu konuda kendinizi anlayamiyorsunuz. Ama gerçek olan su ki problem var. Iste benzer bir yaklasimla yaklasirsaniz esinizide anlayabilirsiniz, buda çözümü kolaylastirir. Onunda iliskiden korkabilecegini, caninin aciyabilecegi ve iliskide penisinin zarar görecegi  düsüncesinin olabilecegini kabul etmeniz gerekebilir. 

Tedavide hanimlarin yani sira, gerekirse erkeklere de kaygi ve korkularini yok edici, destek verici terapi yapilmalidir.

Vajinismus kadinin ve erkegin ortak bir sorunu olup, hiçbir taraf digerini suçlamamali veya anlayissiz olmamalidir.

Vajinismusun Kesin Cözümü

Adana da cinsel terapist Esra Ulubey vajinismus ve diger kadin cinselligi konusunda danisanlarina çözüm odakli olarak yaklasmaktadir. Kesin çözümü olan vajinismus, uzman cinsel terapist Esra Ulubey tarafindan rahatlikla tedavi edilmektedir.

  • Birinci grupta hafif immatür kisilik özellikleri gösteren ve 3 seansta vajinismus tedavisi olanlar
  • Ikinci grupta orta düzeyde nevrotik olan ve 3-6 seanslik sürede vajinismus tedavisi olanlar
  • Üçüncü grupta ciddi nevrotik özellikler gösteren ve 6 seanstan uzun sürede vajinismus tedavisi olanlar
  • Dördüncü grupta ise ciddi kisilik bozuklugu gösteren ve 10 seanstan uzun tedavi süresine ragmen tedavi olamayan veya vajinismus tedavisindenden vazgeçen olgular yer almaktadir.

Sizlerinde vajinismus yada diger kadin cinselligi hakkinda sorunlariniz varsa uzman cinsel terapist Esra Ulubeyden dogrudan randevu alabilirsiniz. Esra Ulubey kimdir? ÖGRENMEK IÇIN TIKLAYINIZ.

Cinsel  Terapist Esra ULUBEYden randevu almak için: 0545 600 75 66

Ofisten Randevu almak için; 0322 458 0 458 / 0507 204 61 82